Muzika ir emocijos

« į pradžią

  Muzika ir emocijos

Manau, kiekvienas žmogus yra kada nors girdėjęs frazę „ši daina sukelia tiek emocijų...“ ir tikiu, kad beveik kiekvienas šią frazę yra ištaręs. Taigi įdomu, kaip toks, atrodo, niekuo neišsiskiriantis savo svarba mums darinys kaip daina, gali sužadinti nuoširdžią šypseną, arba atvirkščiai – išspausti ašarą?

Atsakymai gali būti labai įvairūs, tačiau aš stengsiuosi pateikti paprasčiausią versiją. Psichologai jau senokai ištyrė ir aprašė tokį reiškinį kaip emocinė atmintis. Ją būtų galima apibrėžti kaip patirtų jausmų, emocinių būsenų, išgyvenimų įsiminimą, laikymą atmintyje ir atgaminimą. Jos dėka jausmų šaltiniu tampa ne tik dabartis, bet ir praeitis. Emocinei atminčiai talkina smegenų struktūra, vadinama limbine sistema, bei dvi jos sritys – migdoliniai kūnai bei Amono ragas. Būtent šiomis struktūromis ir galima paaiškinti muzikos ir emocijų sąsajas. Amono ragas yra atsakingas už prisiminimų turinį, tuo tarpu migdoliniai kūnai atsako už emocijas, patirtas kokio nors įsiminto įvykio metu. Tačiau, migdoliniuose kūnuose esanti informacija yra ilgalaikiškesnė, Amono ragas labiau užmaršus, todėl dažnai negalime atgaminti paties įvykio, o kaip jautėmės tam tikru momentu galime "prisiminti" pakankamai nesunkiai, pakliuvę į panašią situaciją. Muzika smegenyse sužadina limbinę sistemą, tačiau ne visada sugebame susieti melodiją ar žodžius su konkrečiu įvykiu (dėl Amono rago negebėjimo išsaugoti informaciją), tačiau beveik visada ją susiejame su tam tikromis emocijomis, dėka migdolinių kūnų.

Žinoma, priežasčių gali būti ir kitokių. Pakankamai aktualus klausimas buvo muzikos ir emocijų sąsajos kultūriniame kontekste. Tyrimais įrodyta, kad tam tikros melodijos ir harmoniniai elementai veikia tam tikras smegenų struktūras. Mūsų limbinei sistemai dėka organizme gaminamo fermento endorfino "malonensni" yra savos kultūros garsai ir mūsų kultūroje įprastai klausoma muzika. Pavyzdžiui, indėnų būgnų dūžiai neteiks mums tiek malonumo ir apskritai nekels tiek emocijų kaip patiems indėnams. Šiuolaikiniai neuromokslininkai įrodė, kad nėštumo metu moters ypatingai mėgstama ir dažniausiai klausoma muzika sukelia didesnį įspūdį ir jos naujagimiui.

Taigi, mūsų smegenų struktūrų dėka, galime patvirtinti Amerikos muzikos apdovanojimų vedėjo žodžius: „Nėra kito tokio jausmo, kaip tas, kuomet mums visiškai nepažįstamas žmogus muzikos dėka gali priminti, kaip jautėmės kokiu nors mūsų gyvenimo metu“...


A. Milašiūnas, 2012.02.17


<< atgal