Psichologija kine

« į pradžią

  Psichologija kine

Filmai jau nuo seno yra kiekvieno žmogaus gyvenime. Vieni jų žiūri daug, kiti retkarčiais, vakare, po darbų arba ryte. Kiekvienas mėgsta vis kitokius filmus. Taip pat filmų pasaulyje savo kamputį turi ir psichologija. Kokie yra geriausi filmai, kuriuose vaizduojama psichologija, psichiatrija ar psichoterapija, ar kurie yra kuom nors susiję su šiomis sritimis?

Pirmykštė baimė (Primal fear. 1996 m.)

Tai pasakojimas, kaip aukšto lygio advokatas (Richard Gere) savanoriškai imasi tirti žmogžudystės bylą, kurioje kaltinamas Kentukyje gyvenantis, bažnyčioje patarnaujantis, protiškai atsilikęs berniukas (Edward Norton). Filmo eigoje išaiškėja daug šokiruojančių dalykų apie šventikų ir aukštų pareigūnų, tokių kaip prokuroras, gyvenimus.

Gerasis Vilas Hantingas (Good Will Hunting. 1997 m.)

Pietų Bostone gyvena keturi draugai – eiliniai dvidešimtmečiai. Jų laisvalaikis nesiskiria nuo tūkstančių kitų vaikinų. Tačiau vienas kompanijos narys – Vilas Hantingas – turi unikalią prigimtinę dovaną: jis – genijus. Kai matematikos profesorius pastebi jo gabumus, jis primygtinai reikalauja, kad Vilas liautųsi švaistyti savo talentą ir pirmiausiai nusiunčia jį pas psichologą. Savaitiniai susitikimai su nieko nepasiekusiu, bet kadaise daug žadančiu psichoterapeutu, naudingi abiem – ir pacientui, ir psichologui.

Mergina su trūkumais (Girl, Interrupted. 1999 m.)

Tai autobiografinis (Siuzana Kaizer) filmas apie devyniolikmetę Siuzaną (Winona Ryder), kuriai yra diagnozuotas ribinės asmenybės sutrikimas, su galimu asmenybės susidvejinimu. Ji yra uždaroma moterų psichiatrinėje ligoninėje.

Skrydis virš gegutės lizdo (One Flew Over The Cuckoo‘s Nest. 1975 m.)

Tai yra filmas adaptuotas pagal Ken Kesey novelę, gavęs oskarų už geriausią vaidmenį (Jack Nicholson) ir geriausią režisierių (Milos Forman). Tai istorija, kurioje Jack Nicholson vadovauja su juo besigydantiems žmonėms priešintis griežtai seselei.

Nuostabus protas (A Beautiful Mind. 2001 m.)

Tai tikroji John Forbes Nash (Russell Crowe), matematiko, kenčiančio nuo paranoidinės šizofrenijos, istorija.


Taip pat Amerikos psichologų asociacija (APA) sudarė geriausiai ir blogiausiai psichikos ligas gydančius specialistus vaizduojančių filmų sąrašus. Geriausieji – „Gerasis Vilas Hantingas“, „Paprasti žmonės“ ir „Nuostabus protas“. Blogiausieji – „Potvynių princas“, „Kaip dėl Bobo?“, „Sutrikusi mafija“.


<< atgal